تعریف سامانه شمیم

شمیم ” شبکه مدیریت یکپارچه مالکیت ها ” که توسط سازمان ثبت و املاک کشور راه اندازی شده است . دقت تعیین موقعیت در (RTK) تحت شبکه وابسته به فاصله گیرنده Rover از نزدیک‌ترین ایستگاه مرجع است. بر این اساس، دقت قابل حصول با استفاده از سامانه شمیم در شرایط محیطی آسمان باز برابر با 1cm + 1ppm است. تراکم مناسب ایستگاه‌های یک شبکهGNSS از شرایط مهم در ارائه دقت مناسب برای تعیین موقعیت است. عمدتاً فاصله بین ایستگاه‌های مرجع یک شبکه GNSS ایده‌آل حدود 70 کیلومتر در نظر گرفته می‌شود. سامانه شمیم از نظر تراکم در برخی مناطق دچار ضعف بوده و دقت مطلوب 10 سانتی‌متر را فراهم نمی‌کند.

معماری سامانه شمیم شامل سه بخش است :

 1. شبکه ایستگاه‌های مرجعGNSS

  شبکه سامانه شمیم متشکل از 144 ایستگاه در سراسر کشور است. به طوری که ایستگاه‌ها در فواصلی بین 60 تا 190 کیلومتر نسبت به یکدیگر نصب شده‌اند.

 2. مرکز ارائه سرویس و پشتیبانی

  سرور مرکزی سامانه شمیم در این بخش قرار دارد. داده‌های مشاهداتی ایستگاه‌ها از طریق شبکه به سرور ارسال می‌شود. پس از پردازش در سرور مرکزی، تصحیحات مربوطه جهت تعیین موقعیت آنی دقیق به گیرنده‌های Rover متصل به سامانه ارسال می‌شود.
  مسئولیت پشتیبانی از سرور مرکزی و ایستگاه‌های مرجع جهت بررسی و برطرف نمودن مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اعم از معیوب شدن گیرنده‌های مرجع GNSS، قطع شدن ارتباط ایستگاه‌ها با سرور مرکزی، اختلال در ارسال تصحیحات به کاربران و … بر عهده بخش ارائه سرویس و پشتیبانی است.

 3. بخش کاربران

  سامانه شمیم به 3 گروه از کاربران ؛کارمندان سازمان اداره ثبت اسناد واملاک کشور، افراد برون سازمانی که اسامی آنها از طریق سازمان اداره ثبت اسناد و املاک استان به اداره کل کاداستر سازمان مبنی بر تعریف آنها در نظام جامع ارسال می‌شود و گروه سوم عموم افرادی که فعالیت نقشه برداری انجام می‌دهند ، خدمات می‌دهد.

  سامانه شمیم

 

دقت سامانه شمیم در برداشت‌های ماهواره‌ای

با توجه به شرایط بدون در نظر گرفتن تصحیحات دقت گیرنده‌های GNSS از 3 تا 30 متر متغیر است.

این میزان خطا برای کارهای دقیق نقشه‌برداری مناسب نبوده و معمولا در ناوبری به کار برده می‌شود.

اما با دریافت تصحیحات از تعیین موقعیت آنی (RTK) این میزان خطا می‌تواند از 1 تا 20 سانتی متر کاهش پیدا کند. در صورت استفاده از تعیین موقعیت آنی (RTK) دقت گیرنده rover به فاصله ای که از نزدیک ترین ایستگاه مرجع  دارد،وابسته است.در صورت استفاده از بروزترین دستگاه GNSS و گیرنده Rover می توان خطاهایی در حد 8mm + 0.5ppm انتظار داشت.

در حال حاضر برای سامانه شمیم دقتی در حد 10mm+1ppm در نظر گرفته می‌شود.

در تعریف دقت‌ها دو نوع ثابت و متغیر داریم . دقت ثابت به معنای این است که در شرایط کاملا ایده‌آل حداکثر دقت چقدر است، دقت ثابت سامانه شمیم 10mm می‌باشد.

دقت متغیر سامانه شمیم 1ppm می‌باشد ، منظور از دقت متغیر این است که به ازای هر 1 کیلومتر فاصله rover از نزدیک‌ترین ایستگاه مرجع دقت تعیین موقعیت به اندازه 1 میلی متر کاهش پیدا می کند.دقت ذکرشده در فضای باز زیر آسمان محقق می‌شود.

 

گردآورنده: هادی اصغری، مبینا نادری، زکیه عبدلی