rover-base-sets-south-g1hr842-scaled-e1597568273130

سامانه سمت

سامانه سمت ، آغازگر روش های نوين موقعيت يابی آنی دقيق در ايران

 

سامانه ی موقعیت یابی تهران که به اختصار “سمت” نامیده شده است. به منظور بهره برداری هرچه بهتر “شبکه سمت” برای تعیین موقیعت دقیق و آنی و 24ساعته در سطح شهر تهران می باشد. سامانه ای متشکل از 6 ایستگاه مرجع که یکی در مرکز شهر و مابقی ایستگاه هادر مناطق مرزی تهران پیاده سازی شده است. همچنی برای اتصال بین ایستگاه ها از بستر ارتباط اینترنتی (GPRS)   استفاده می شود.

با توجه به کاربرد دیتوم WGS1984  به عنوان مبنای تعیین موقعیت مختصات جغرافیایی در کشور در شبکه سمت نیز از همین مبنای مختصاتی استفاده شده است.

در این سامانه دقت تعیین موقعیت انی (RTK) با سرعت حرکت 120 کیلومتر برساعت در حدود 80 سانتیمتر تجربه شده است. حرکت اشیا متحرک با دقت دسی متر و بصورت انلاین قابل دسترسی است. در نتیجه طرح پرواز یک وسیله پرنده و یا طرح حرکت یک متحرک که از قبل طراحی شده است را میتوان توسط سامانه سمت تعقیب کرد.

RTK یک تکنیک تعیین موقعیت ماهواره ای است که با استفاده از یک یا چند ایستگاه معلوم تعریف می شود. این ایستگاه ها به عنوان ایستگاه های زمینی مشاهدات ماهواره ای به کار گرفته می شوند و تجهیزات بصورت موقت یا دائمی روی انها نصب می باشد قادرند در بازه زمانی کوتاه از طریق ارتباطات رادیویی سرویس پیام کوتاه و یا اتصالات بیسیم و اینترنتی تصحیحات محاسبه شده بر اساس مشاهدات خود را برای گیرنده های ماهواره ای متحرک و مستقر بر نقاط مجهول (ROVER) ارسال نمایند. در نتیجه موقعیت ایستگاه مجهول با دقت بالایی بدست خواهد آمد.

 RTKشامل دو حالت ایستگاهی و شبکه ای می باشد که مزایای RTK  شبکه ای نسبت به حالت ایستگاهی عبارتند از :

  • پوشش کامل منطقه
  • دسترسی به دقت سانتی متری در حداقل زمان ممکن
  • به حداقل رساندن وابستگی دقت تصحیحات به فاصله گیرنده از ایستگاه اصلی
  • دستیابی به دقت یکنواخت در نقاط داخل شبکه
  • نیاز به ایستگاههای اصلی کمتر و درنتیجه کاهش هزینه
  • کاهش تعداد Short Line و بهبود صحت بسته شدن شبکه های نقشه برداری . توانایی اتصال به نقاط کنترل بسیار دور ،که در شرایط عادی غیر ممکن به نظر می رسد
  • توانایی برداشت آسان مرزهای طبیعی نامنظم به عنوان یک عملیات کنترلی بسیار دقیق

دقت تعیین موقعیت مسطحاتی (DGPS)بهتر از 2سانتمتر و ارتفاعی بهتر از 4 سانتیمتر در تهران و شعاع 20 کیلومتری پیرامون آن برای اندازه گیری های مورد نیاز کلیه پروژه های مهندسی مناسب می باشد. در روش اندازه گیری با سامانه سمت موانع بین یک امتداد مانعی در اندازه گیری طول ان امتداد نیست  در صورتی که عموم تجهیزات نقشه برداری به دو دید مستقیم دو نقطه نیاز دارند.

در روش های اندازه گیری با GPS  از دو گیرنده ماهواره استفاده می شود. یکی از دستگاه ها به عنوان ایستگاه مرجع و دیگری به عنوان گیرنده سیار به کار می رود . حداقل سامانه سمت میتواند نقش ایستگاه مرجع را داشته باشد. در نتیجه یکی از گیرنده های GPS  در هر اندازه گیری حذف میشود در نتیجه باعث کاهش 50 درصدی هزینه ها میشود. همچنین برای افزایش دقت می بایست از GPSهای مولتی فرکانس استفاده نمود.

مزیت مهم این سامانه  تولیدمختصات درسیستم UTM می باشد. درنتیجه داده های برداشت شده مستقیما به عنوان داده های نهایی نقشه های UTM  قابل استفاده است.

 

گردآورنده : هادی اصغری،زکیه عبدلی

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند