کاربرد GPS در لباس های ورزشی

امروزه تکنولوژی و وسائل ارتباطی و الکترونیکی در زندگی ما حرف اول را می زند. جی پی اس (GPS) یک سیستم کامل برای تمامی رشته ها و باشگاه های ورزشی است .

وظیفه این ابزار مدرن،نظارت بر(مانیتورینگ – Monitoring)تغییرات فیزیولوژیکی ورزشکاران و بازیکنان می باشد و اطلاعاتی را مانند ضربان قلب و فشار خون که به صورت لحظه به لحظه در جریان تمرین های تیم به مربیان تیم منتقل می نماید.

این لباس ها معمولا در تمرین های آماده سازی استفاده میشود و با اطلاعاتی که در زمان تحرک ورزشکاران و بازیکنان ارائه میدهد، به آنها کمک میکند آمادگی بدنی خود را بالا ببرند، می تواند علائم مصدومیت را قبل از آسیب دیدگی ورزشکار به مربیان مربوطه هشدار دهد؛ حتی این بالاپوش ها می توانند در دوره مصدومیت نیز مورد استفاده قرار گیرند، بدین صورت که با در اختیار قرار دادن داده های لازم به مربیان، این امکان را فراهم می کند تا ضمن اطلاع از شرایط بدنی ورزشکار و یا بازیکن، تمرین های مناسب تری را برای بازگشت زودتر وی به شرایط مساعد، طراحی نمایند.

فناوری سیستم موقعیت یاب جهانی مدتی است که در ورزش حرفه ای، هم در جلسات تمرینی و هم در حین مسابقه استفاده می شود.

از طریق استفاده از دستگاه های الکترونیکی عملکرد و سیستم ردیابی تیم ها میتوانند حرکت بازیکنان را در زمین ردیابی کنند و مقادیر زیادی داده در مورد عملکرد آنها جمع آوری کنند.

مانند :سرعت دویدن، دویدن در مسافت، موقعیت آنها در زمین، ضربان قلب و سرعت کار بدنشان. این دستگاه های پوشیدنی و داده هایی که جمع آوری میکنند کاربردهای متعددی دارند که یکی از مهمترین آنها پیشگیری از صدمات است. با ردیابی دوی سرعت و مسافت طی شده یک بازیکن، کادرمربیگری می تواند تعیین کند که آیا این بازیکن برای بازی بعدی خود مناسب است یا می تواند ازاستراحت بهره مند شود.

مزایای استفاده از جی پی اس در فوتبال:

1-دقت در آموزش:

یکی از فواید دستگاه جی پی اس در تمرینات فوتبال این است که با پوشیدن آن مربیان می توانند از سلامتی کامل بازیکنان مطلع شوند و میزان آمادگی آنها را بسنجند زیرا دستگاه جی پی اس آماری چون سرعت،ضربان قلب،شتاب،میزان دوندگی یک بازیکنان را در اختیار مربیان قرار می دهد و همین امر باعث می شود که کادر فنی یک تیم بتوانند بهترین بازیکنان را برای بازی با تیم حریف انتخاب کنند.

 

2-مقایسه بازیکنان فردی:

مسلما انتخاب تنها یازده بازیکن آماده و سرحال و تکنیکی از بین تقریبا 23بازیکن کارسختی می باشد که با روی کار آمدن فناوری جی پی اس انتخاب آماده ترین بازیکنان برای کادرفنی تیم راحت تر شده است.

با پوشیدن جلیقه جی پی اس در فوتبال شما می توانید راحت تر به مقایسه بازیکنان فوتبال بپردازید و بهترین بازیکنان را برای بازی با تیم حریف انتخاب کنید.

 

3-آموزش بهتر:

یکی دیگر از فواید آن این است که اگر بازیکنی در هر زمینه ای نقص داشته باشد مثلا قدرت، سرعت،دریبل زنی می توانید با این دستگاه و آموزش بهتر به بازیکنان از بهبود وضعیت آنها مطلع شوید.

 

4-جلوگیری از آسیب:

یکی از شایع ترین اتفاقاتی که در ورزش فوتبال رخ می دهد مصدومیت می باشد خیلی از اخبار مبتنی بر مرگ ناگهانی بازیکنان فوتبال به گوشتان رسیده است. با استفاده از جی پی اس در فوتبال می توانید از وضعیت جسمانی دقیق بازیکنان مطلع شوید و چنانچه بازیکن دچار ضربان قلب ضعیفی باشد از بازی دادن اون ممانعت کنید و مانع از آسیب دیدگی و حتی مرگ او شوید